Честно да ви кажа тези нови моди не ги разбирам. Стана модерно да си веган, да купуваш био продукти, но какво означава био продукт? Защо когато аз бях малък моята майка не ми е купувала био краве мляко, или био сьомга?
Много хора бъркат понятията натурални продукти с био продукти. За да е био един продукт трябва да мине куп изисквания, които лично според мен в България е доста трудно, като се има предвид, че почти не останаха места с чиста почва и чист въздух, където да виреят тези био продукти. Чувал съм от доста производители на зеленчуци, че злоупотребяват с названието био, например с краставиците. За да бъдат изкупени те трябвало да бъдат тънки и прави, а онези кривите и не толкова красиви никой не ги искал, въпреки че всеки, който е имал баба на село знае, че именно те са най-вкусни. Останалите криви краставици много често са успявали да "пробутват" по магазините за био продукт. Лично аз не вярвам на етикета био. За мен, био и натурално би било да отида и да си го посея аз, да го поливам, да го отглеждам и накрая като го скъсам, тогава бих заявил, че се храня с био продукти. Чувал съм много пъти по паркове как майките се хвалят, че купували за бебетата си само био продукти, но от къде са сигурни, че действително са такива? Или за щастливите кокошки? Аз не съм видял никъде да се отглеждат щастливи кокошки, освен тези в двора на село. А те повярвайте ми, няма как да дадат такава продукция, че да има и за веригите супермаркети. В днешно време БИО си е чиста доза маркетингов трик.
Та вегани, модерни хора и любители на здравословното хранене, не си мислете, че се храните особено качествено, само защото пръскате пари за думичката био на етикета. Докато не си го отгледаш сам, няма как да си сигурен, дали наистина е био.
Няма коментари:
Публикуване на коментар