петък, 26 ноември 2021 г.

Протеиновото барче и тренировките

 


Забелязали ли сте, че върху опаковката на много протеинови блокчета производителите дават препоръки относно най-доброто време приема му? Но докато някои препоръчват да се консумира преди тренировка, други производители препоръчват това да стане след тренировка. Тази информация обърква много спортисти.
 

В крайна сметка това автоматично повдига въпроса кое време е особено подходящо за прием на протеиновото барче. Експертите подчертават, че фитнес баровете с високо съдържание на протеини са идеални за хранене след тренировка. Причината е, че тогава мускулите са в анаболно състояние и следователно се нуждаят от допълнителни протеини за изграждане на още мускули.
 

Непосредствено преди или по време на тренировка, атлетите трябва да използват протеиновите барове само в изключителни случаи. Тогава те осигуряват енергия, например, когато атлетите се стремят към тренировки над средното ниво. В допълнение, размерът и хранителните стойности на протеиновите барове влияят на препоръчителния прием. Барчетата с по-малко от десет процента мазнини са подходящи за хранене след тренировка.
 

Малките количества захар, от друга страна, са безпроблемни и попълват запасите от гликоген. Освен това спортистите трябва да се въздържат от яденето на по-големи порции по време на тренировка. По време на тренировка храната е ненужно тежка в стомаха.
 

В най-добрия случай спортистите са съветвани да не ядат повече храна един до два часа преди тренировка. В противен случай тялото ще бъде твърде заето с храносмилането по време на упражненията. Ето защо атлетите трябва да приемат протеиновите барове с интервал от поне 30 минути преди да започнат тренировка. Така храносмилането започва веднага. Също толкова важно протеиновите барове преди тренировка са леки и малки, с тегло не повече от 50 грама.


четвъртък, 14 октомври 2021 г.

Импресионизъм - един от най-популярните стилове на изкуството

 


Интересувате ли се от изкуство? Ако да, то със сигурност импресионизмът е един от стиловете, който ви е направил впечатление. Но знаете ли повече за него? Аз, признавам си, наскоро се запознах малко по-богато със същността му и реших да споделя информацията в днешната си статия.

Началото на това движение с френски корени датира от средата на 19 век и постепенно завладява целия свят. Името на художествения стил идва от живописта на художник, който все още е най-известният представител на импресионизма. Става дума за Клод Моне и неговата творба Impression, soleil levant. Картината изобразява залез над водна повърхност, върху която плават самотни лодки. Много критици отричат специалния ефект на творбата. Въпреки това, произведението на изкуството дава името си на цяло художествено движение.

Един съвременен критик пък споделя, че новата концепция на импресиониста трябва да бъде пресъздадена, за да се характеризират намеренията на художниците. Други известни художници импресионисти са Едуард Мане, Пол Сезан, Едгар Дега и Огюст Реноар.
Всички произведения на импресионистичното изкуство имат едно общо нещо. За техните създатели е важно да създадат съзнателно дистанциране от старите картини, доминиращи през 19 век. Характерно за картините на импресионистите е, че тъмните цветове и неестественото осветление се заменят с детайли като силни и сияйни тонове.

Особено важно е природните сцени да се представят по впечатляващ начин. Освен това импресионистичното изкуство преследва целта да улови непосредствено настроение, впечатлението от определени сцени или наблюдавани движения върху платното. Ето защо картините се състоят от много изолирани предмети и обекти. Въпреки това, очакваният ефект идва само когато зрителите разглеждат картините от определено разстояние или ъгъл. След това различните цветни пръски се смесват. Създава се впечатлението, че се извършва движение.

вторник, 14 септември 2021 г.

Животът като футболно игрище

 


В предния си блог се вдъхнових да сравня живота с играта на футбол. Споделих с вас личните си мисли и впечатления. За мое голямо удоволствие темата явно ви е харесала, затова реших да я продължа и днес. 

Предишния си текст завърших с идеята, че не всеки път може да бъдем победители – и в живота, и на терена. Защото това, което е щастие за едни, е нещастие за други. 

Но както вече стана ясно, всеки ден, а и всеки сезон, е нов шанс и възможностите са равни. Така че, надежда за успех и победа винаги има. Затова е важно да извлечем максимума от всяка ситуация. Тези, които работят усилено върху себе си и се възползват от шансовете си, могат да стигнат дo върха, въпреки наличието или липсата на средства. 

И за футбола, и в живота важи правилото, че не винаги побеждава по-добрият или този, който заслужава заради спортсменство например. Да, животът не е честен. Тези, които работят по -усилено, не е задължително да получават по-добри оценки или по-висока заплата. А тези, които се хранят здравословно и спортуват редовно, не са застраховани от контузия или болест. 

Всички сме чували, че споделената тъга е вече наполовина тъга, а споделената радост е удвоена радост. Хората се нуждаем един от друг, защото сме социални същества. От една страна се нуждаем от сътрудничество с другите и винаги ни е било приятно да се състезаваме. В екип създаваме неща, които не бихме могли да направим сами. 

Дори най-добрият футболист не може да спечели мач без съотборник. Освен това футболното игрище отразява и управлението на работата на съвременното ни общество. За да проработи общата картина, всеки трябва да изпълнява конкретни задачи и да прави нещата, които съответстват на неговото образование и таланти. Точно както банковият служител не трябва да работи в операционната, а шофьорът на автобуса като фризьор. 

А вие какво мислите по темата? Може ли да научим още за живота от футболното игрище?


четвъртък, 26 август 2021 г.

Какво може да научим за живота от футбола?

 


На пръв поглед футболът е просто игра. Феновете обаче отдавна са разбрали, че той е много повече от 22-ма играчи, които гонят една топка. Малко по-философски погледнато, футболът отразява реалния живот. В него има радост, тъга, борба, работа в екип, победа и поражение. Ето защо като любител на играта, ще споделя с вас моето виждане относно какво може да научим за живота от футбола. 

Както на игрището, така и в житейски план се проследява тактиката на противника, времето за действие, решенията, контузиите и условията. На база тях се констатира как да се действа в определена ситуация. Разбира се, разработената стратегия не дава сигурност за успех, но показва желанието да се бориш, да работиш в екип и да побеждаваш. 

В живота също никога не знаеш какво ще ти донесе днешния ден и си повлиян от куп променливи през това време. Винаги обаче са възможни както положителни, така и отрицателни изненади. Сигурно е едно – слънцето изгрява отново и отново и дали печелиш, или губиш, следващата игра е неизбежна. Това е хубаво, защото е още един шанс да превъзмогнеш, преоткриеш, а понякога и победиш самия себе си. 

Никой не знае предварително как ще завърши играта, но след нея може да си  обясниш точно защо е приключила по този начин и какво е трябвало или трябва да направиш следващия път. 

Всеки иска да спечели и да празнува успеха. Често забравяме обаче, че печеливши може да има само когато има и губещи. Затова е подходящо също да се прояви уважение към противника, а не да се стъпва върху някой, който вече е на земята. Защото във футбола и в живота не всеки път може да си победител.



събота, 10 юли 2021 г.

Защитен дом по време на почивка


Моят дом е моята крепост. Но може ли да го защитим, докато отсъстваме? Факт е, че през летния сезон прекарваме повече време навън или често сме на почивка в друг град. Това е и най-благоприятният период за набези от крадци и злосторници. Има ли начини за справяне със ситуацията? Да, има. Открих няколко ценни съвети, които ще споделя с вас и се надявам, че ще бъдат от полза. 

Разбира се, заключването е задължително. Без значение дали отиваме някъде за няколко дни, или просто ще отскочим до близкия магазин. Както знаете, белята става за секунди. Според органите на реда, крадците често изваждат късмет с незаключени домове, особено ако са ни наблюдавали преди това и знаят, че нямаме навика да ползваме ключовете си. В момента ключарските услуги са толкова напреднали, че могат да ни предоставят разнообразни начини и техники за заключване на вратите и прозорците. Ето защо е препоръчително да инвестираме в интелигентни системи за заключване, които осигуряват защита на целия дом. 

Някои хора прибягват и до хитрост. Нека си припомним например, когато Кевин остана Сам вкъщи. Може да оставим поне една лампа светната или пък малко дрехи на простра, за да създадем усещането, че жилището не е безпризорно. 

Дори и да спазваме тези мерки, хубаво е да притежаваме сейф. Не трябва да сме оракули, че да знаем какво представлява най-голям интерес при влизане взлом – ценни бижута, пари. Ако ги съхраняваме в сейф, крадците имат крайно минимален шанс да се доберат до тях. В тази връзка, дори да имаме материални възможности, добре е да не ги демонстрираме прекалено. Така моментално се превръщаме в мишена. 

Казват, че кучето е най-добрият приятел на човек. Но освен това, може да бъде и верен помощник в борбата с крадците. А в допълнение с отлична алармена система, нещата съвсем се подобряват. 

Надявам се да съм бил полезен. Пазете се, опазете дома и близките си и се наслаждавайте на почивката си. 


сряда, 23 юни 2021 г.

Има ли спасение от горещините?

 


Посрещнахме лятото официално, а от няколко дни високите температури ни напомнят, че то е тук и е в своя апогей. Колкото и да обичаме топлото време, парещите слънчеви лъчи може да се окажат опасни за нашето здраве. Има ли спасение от горещините? Разбира се. Попаднах на много полезни съвети за справяне с тях от Световната здравна организация, които искам да споделя с вас. Ще се радвам да ви бъдат от полза през предстоящите жарки дни и нощи. 

Специалистите съветват да поддържаме хладна температура в жилището си. За целта може да използваме по-хладния нощен въздух и да проветряваме помещението. Може да отворим прозорците или по това време или рано сутрин. Хубаво е те да бъдат с комарници, за да предотвратим нашествие от насекоми. 

Вариант за охлаждане, а и повишаване нивото влажност на въздуха, е чрез мокри кърпи, които да поставим из стаите. 

Разбира се климатикът е най-добрият помощник в горещината. Но не трябва да забравяме, че той изсушава въздуха, а и голямата температурна амплитуда може да се окаже опасна. Например ако навън е над 35 градуса, а излизаме от вкъщи на 23 градуса, за организмът ни може да бъде шок. 

През горещините най-важното е да се пазим. Препоръчително е да не излизаме навън в най-топлите часове от деня и да избягваме физическа натовареност. През цялото време трябва да поемаме и достатъчно количество течности. 

За да поддържаме добра хидратация на тялото си, може да вземем душ или вана с по-хладна вода или пък да използваме студени компреси. Хубаво е да носим леки и по-свободни дрехи от естествени материали. Навън пък не бива да излизаме без слънцезащитен крем, слънчеви очила и шапка. 

Храненето също е важно. Препоръчително е да хапваме по-малко, но по-често и да избягваме храните, богати на протеини. Тютюнопушенето, алкохолът, кофеинът и захарта също са противопоказни и е добре да сведем консумацията им до минимум. 


вторник, 25 май 2021 г.

Какво да правим при студени крайници?

 


И вие ли сте от хората, които страдат от студени крайници? А как се справяте с тях? Всъщност може да действаме по няколко начина в тази ситуация. Например ако искаме незабавно затопляне, може да си направим вана за ръце или крака. Само 10 минути в купа с топла вода са достатъчни за затопляне и нормализиране на телесната температура. Няколко капки етерично масло пък не само ще ни достави удоволствие, но и ще засилят ефекта.

Друга алтернатива е движението. Разходка навън, клекове или просто да пуснем прахосмукачка помагат срещу измръзването. За да стимулираме циркулацията, редовният спорт е от ключово значение. Независимо дали колоездене, бягане или силови тренировки, спортът стимулира кръвообращението. Следователно е абсолютният №1 срещу студените ръце и крака.

Другото, което може да пробваме, са редуващите се душове. Студената вода е полезна за защитните сили на организма. Разликата между горещо и студено стимулира циркулацията ни и в дългосрочен план гарантира, че крайниците се охлаждат по-бавно.

Има и едно лесно упражнение, което да правим. Може да стиснем юмруци и след това да изпънем пръстите на ръцете си. Повторение от около 15-20 пъти стимулира също кръвообращението и затопля крайниците. 

А знаете ли, че лошата диета може да доведе до липса на витамини или минерали и също може да е причина за студените ръце? Пиенето на твърде малко води също води до такъв резултат. Затова ежедневният прием на течности е важен. 

Вредните навици като тютюнопушене или хронично недоспиване влияят пряко на здравето ни и са един от факторите за студени крайници. 


събота, 10 април 2021 г.

Как естествено да поддържаме имунната си система? (част 2)

 


Здравейте! Продължавам темата от миналия си блог за това как да подсилим имунната си система с естествени природни продукти. Вече дадох пример с цитрусовите плодове и някои сезонни зеленчуци, богати на витамини. Сега продължавам с останалите предложения. 

Чували ли сте израза, че ябълка на ден, държи доктора далеч? Това твърдение е напълно вярно. Ябълките съдържат много витамини и микроелементи, полезни за организма. Една ябълка покрива 2/3 от дневната нужда от витамин С и следователно е много подходяща за подпомагане на имунната система. А и е вкусна, сочна и засищаща. 

Не толкова съблазнителен е чесънът, но пък не отстъпва по ползи на апетитния плод. От бестселъра на Брам Стокър, „Дракула“, знаем, че чесънът е ефективно средство за прогонване на вампирите. Но скилитката не само отблъсква тези същества, но е и естествено домашно лекарство в подкрепа на имунната система. Тези, които могат да устоят на упоритата миризма на чудодейната скилитка, смело отхапват от него в суров вид. По-малко смелите пък го използват, за да увкосят ястията си. Редовно консумиран, чесънът може естествено да подпомогне и укрепи имунната ни система, особено през преходните сезони, когато се появяват настинки и грип.

Ядките и семената също са много полезни за организма, а лененото семе е сред фаворитите ми. То е богато на фибри и затова значително улеснява работата на червата, подпомагайки имунната система. 

Смята се, че обикновените ленени семена, по-известни като лен, имат многобройни благоприятни ефекти върху тялото. Една от причините за това е високото им съдържание на алфа-линоленова киселина, незаменима мастна киселина. В сравнение с други растения, лененото семе има най-високо съдържание на тази полиненаситена омега-3 мастна киселина.


вторник, 16 март 2021 г.

Как естествено да поддържаме имунната си система? (част 1)

 


Особено в хладния сезон, когато изборът на пресни плодове и зеленчуци очевидно е ограничен - важно е да се поддържа имунната система по естествен начин. Но знаем ли кои плодове и зеленчуци съдържат необходимите витамини?

Вероятно най-известният витамин е витамин С, който се съдържа главно в цитрусовите плодове, но също и в броколите. Цитрусовите плодове естествено поддържат имунната система. Тези плодове включват грейпфрут, портокали, мандарини, лимони. Тези цитрусови плодове се считат за класическите основни доставчици на витамин С и по този начин подпомагат изключително много имунната система. Но трябва да внимаваме, защото водоразтворимият витамин е чувствителен към температура, кислород и светлина. За да бъде загубата на витамини възможно най-ниска, храните, богати на витамин С, трябва винаги да се приемат пресни и да не са минали топлинна обработка.

От сезонните зеленчуци независимо дали зеле, брюкселско зеле или червено зеле, всички разновидности са идеални за подпомагане на имунната система. Броколите също са суперзвезда сред здравословните храни. Тези зеленчуци съдържат много витамин А, витамин С и витамин Е. Зеленото зеле пък впечатлява с многобройните си антиоксиданти и фибри.




понеделник, 8 февруари 2021 г.

Редуващите се душове

 


Редуващите се душове, топли със студени, са здравословни и забавни - ако може да преодолеем температурната разлика и да не позволим на студената вода да ни откаже. Те действат на кръвоносните съдове, като ги свиват и разширяват.

Редуващи се душове имат положителен ефект върху имунната система, метаболизма, циркулацията, терморегулацията, сърцето и (да не забравяме) нашето настроение. Следователно редуващи се душове са здравословни и ни дават положителна енергия.

Редуващи се душове започват с приятно топъл до горещ душ. След това идва частта, в която трябва да преодолеем вътрешното си Аз и да настроим водата да се охлади до студена. За предпочитане е да превключим душа на по-слаба струя и да започнем с краката си. Например от външната страна на десния крак (най-отдалечената точка от сърцето) и след това да преминем към вътрешната част на бедрата и обратно към стъпалата. Същата процедура се изпълнява съответно и на левия крак.

В горната част на тялото започваме от ръцете. Трябва да насочим струята на душа към задната страна на дясната ръка и да се придвижим от китката към рамото. После продължаваме с подмишницата и дланта на ръката. Интересно е, че това, което мотивира изживяването под душа, е музиката и силното пеене (без шега). Доказано е, че ако си пеем любимата песен в банята, по-лесно игнорираме температурните разлики и се чувстваме готови за втория кръг.

Обикновено редуващите се душове трябва да се правят по два пъти в седмицата, като завършваме със студена вода. Принципът трябва да бъде топло, (студено, топло) студено. Завършването със студена вода гарантира, че кръвоносните съдове отново се свиват. Важно условие е, след редуващи душове да се загреем добре. 



петък, 15 януари 2021 г.

Страничните ефекти на новините

 


Много хора искат да бъдат добре информирани. Все пак част от разговорите във фирмата или сред приятели, често се въртят около актуални събития и ако не можем да изразим адвекатно мнение по въпросите, се чувстваме некомпетентни. Не е приятно, нали? 

За да избегнем подобна ситуация, пускаме вечерните новини по телевизията, влизаме в интернет или четем ежедневните таблоиди. 

Повечето новини обаче, които се излъчват от многото настоящи медии, са депресиращи: те се занимават с насилие и природни бедствия, политически кризи, конкуренция и спорове, лични драми и много други. Този негативизъм, който лъха от информационния поток, при много хора увеличава тревогите и страховете.

Ето защо с право може да говорим за нежелани странични ефекти на новините. Те също така намаляват увереността и насърчават усещането, че индивидът е в милостта на случващото се и не може да му се повлияе.

Но както всяко нещо в живота и новините трябва да бъдат поемани с мярка. И тази мярка не може да бъде определена обективно, а е въпрос на съответната личност, ситуацията, а също и конституцията.

За да намерим своето лично ниво на консумация, е важно да опознаем себе си. Това включва до колко сме склонни на притеснения и страхове. Когато забележим, че сме депресирани от кризи, бедствия или негативни икономически прогнози в новините и че не спираме да мислим за тях, трябва да си дадем почивка. Глътка въздух. Защото светът не е само черен или само бял. Светът е шарен. И вярвам, че има баланс. Когато се случи нещо негативно, след него е ред на положителното и изцеляващото. Нека се фокусираме върху него.