Много хора искат да бъдат добре информирани. Все пак част от разговорите във фирмата или сред приятели, често се въртят около актуални събития и ако не можем да изразим адвекатно мнение по въпросите, се чувстваме некомпетентни. Не е приятно, нали?
За да избегнем подобна ситуация, пускаме вечерните новини по телевизията, влизаме в интернет или четем ежедневните таблоиди.
Повечето новини обаче, които се излъчват от многото настоящи медии, са депресиращи: те се занимават с насилие и природни бедствия, политически кризи, конкуренция и спорове, лични драми и много други. Този негативизъм, който лъха от информационния поток, при много хора увеличава тревогите и страховете.
Ето защо с право може да говорим за нежелани странични ефекти на новините. Те също така намаляват увереността и насърчават усещането, че индивидът е в милостта на случващото се и не може да му се повлияе.
Но както всяко нещо в живота и новините трябва да бъдат поемани с мярка. И тази мярка не може да бъде определена обективно, а е въпрос на съответната личност, ситуацията, а също и конституцията.
За да намерим своето лично ниво на консумация, е важно да опознаем себе си. Това включва до колко сме склонни на притеснения и страхове. Когато забележим, че сме депресирани от кризи, бедствия или негативни икономически прогнози в новините и че не спираме да мислим за тях, трябва да си дадем почивка. Глътка въздух. Защото светът не е само черен или само бял. Светът е шарен. И вярвам, че има баланс. Когато се случи нещо негативно, след него е ред на положителното и изцеляващото. Нека се фокусираме върху него.
Няма коментари:
Публикуване на коментар