9 септември 1944 г. е една от най-значимите и противоречиви дати в съвременната българска история. Тя бележи момента, в който властта в България преминава от монархическата към новосформирано комунистическо правителство, подкрепено от Съветския съюз и Отечествения фронт. Събитията от този ден и периодът, който следва, имат дълбоки и трайни последствия за политическия, икономическия и социалния живот на страната.
След преврата започват мащабни политически чистки, насочени срещу представители на стария режим, монархисти и други противници на новата власт. Създаден е Народният съд, който осъжда на смърт и затвор стотици хора, включително бивши министри, офицери и интелектуалци. Това събитие остава едно от най-противоречивите в българската история, тъй като много от тях са били съдени без справедлив процес.
През следващите години Българската комунистическа партия консолидира властта си и създава еднопартийна система. През 1946 г. България става Народна република, а монархията е премахната след референдум, при който цар Симеон II и неговото семейство са принудени да напуснат страната.
Новото правителство започва процес на национализация на частната собственост, включително фабрики, земя и предприятия. Земеделските стопанства се колективизират, а частната инициатива е ограничена. Това води до значителни промени в икономическата структура на страната, като държавата поема контрола върху почти всички икономически дейности.
Културната политика също е насочена към съветизация, като много аспекти на изкуството, литературата и образованието са подчинени на идеологията на комунизма.
9 септември 1944 г. е оценяван по различен начин в зависимост от политическите възгледи и историческите интерпретации. За много хора от левицата тази дата е символ на освобождението от монархофашисткия режим и началото на социалистическото развитие на България. За други, особено от десния спектър, 9 септември е начало на диктатура и репресии, които белязват едно от най-тъмните десетилетия в българската история.
Независимо от различията в оценките, събитията от този ден и техните последици оказват огромно влияние върху развитието на страната през втората половина на 20-ти век.